Mustafa ÇELENLİ》SALLANACAK VAKİT YOK

Dünya diyor ki bize; bana güvenme ve dayanma. Yalnız Allah’a güven ve ona dayan. O’nun dışında dayandıklarınız hep sallantıdadır.
Depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz, ama neler yapmamız gerektiğini biliyoruz.
Deprem bizi bulmadan biz sağlam binalar bulmak zorundayız.
Deprem öldürmez, hırs ve hırsız öldürür..
“Toplanacak son yeri de betona kurban ederseniz, deprem de dikilecek yer bulamazsınız!”

Deprem öldürmez, günahlar öldürür. İnşaat yapanların hırs ve hırsızlık günahları öldürür. Gözünü dünya menfeati bürümüş insanların hırsları ve yapılaşmalarda üç kuruşluk para için demirden, çimentodan çalan, eksik yapan hırsız müteahhitlerin günahları öldürür. Dere yataklarındaki, tarım arazilerindeki yapılaşmalara verilen ruhsatların, göz yummaların günahı öldürür. Belirlenen emsal değerleri aşarak sadece rant için yüksek yüksek binaların yapılmasına müsaade edilmesinin günahı öldürür.
Tabii afetler bu manada dersler çıkarmak ve yanlışlardan uzaklaşmak için birer vesile olarak algılanmalıdır. Herkes gerek Rabbimize, gerek kendimize, gerekse diğer insanlara ve tabiata karşı sorumluluklarımızı gözden geçirerek, eksiklerimizi tamamlama adına bir ikaz olarak almalı, üzerinde iyi düşünülüp değerlendirilmelidir.

Belediyeler, İmardan sorumlu kurumlar, yöneticiler yapılaşma ve kentsel dönüşüm işlerine önem ve aciliyet kazandırmalıdır. İmkanı olmayanlara devlet bu konuda elini uzatmalı, yapısal sorunlar mutlaka en hızlı şekilde ortadan kaldırılmalı, insanlar güvenli evlerde oturma fırsatına kavuşmalıdır.
Dün yaşanan Elazığ ve Malatya depreminde ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar temenni ederim. Devletimizin şefkat eli, Milletimizin birlik ve dayanışması sayesinde yaralar en kısa zamanda sarılacaktır inşallah.
Devletimizin tüm kurumları ile seferberliği, KIZILAY, UMKE, AFAD ve benzeri kurumların zamanında, eğitimli ve deneyimli kurtarma çalışmaları takdire şayandır. Rabbim benzerleri ve beterlerinden milletimizi ve tüm insanlığı muhafaza eylesin.