Giderlerinin altında ezile esnaf kan ağlıyor.

Giderlerinin altında ezile esnaf kan ağlıyor.

Kepenk indirmeleri an meselesi
Bakkal, kasap, manav, berber, kahveci. Esnaf kan ağlıyor. Pandemi zaten zor durumda olan 2 milyona yakın esnafı komaya soktu. Kira ve giderlerin altında ezilen esnaf, “Tenceremiz kaynamıyor” diyor.

Korona virüsü önlemleri her kesimi vurdu. Dar gelirliler ve esnaf perişan oldu. Pandemiden önce de sıkıntı yaşayan, kirasını, primini, vergisini ve giderlerini ödemekte zorlanan esnaf, bu dönemde iyice dibe vurdu. Ancak onları duyan yok.

“HIRSIZLIK MI YAPALIM?”

Karabük Soguksu Mahallesinde Bakkal işletmecisi Olan Burhan Tabak, Karabük Olay Habere’ yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
Eldiven diyorsanız eldivenle yapalım, sosyal mesafeyi ayarlayın dediniz ayarladık. Biz hükümeti yıkmanın peşinde değiliz. Biz açız, aç.

Pandemi döneminde hayatta kalmak için kredileri çektik. İnsanlar krediyi ödeyemiyorlar.
Hırsızlık mı yapalım yol mu keselim? Yedi aydır bu insanlar evine ekmek parası götürememiş, çocuğunun yüzüne bakamamış. Esnaf artık canından bıktı.

Bize Sabah 10 da Açtırıyolar Akşam 17.00 da Kapattırıyolar Benim Bügünkü Sabah 10.00 dan Aksam 17.00 Kadar Yaptigim Hasılat 150.lira bunun kira mı ödeyeyim fatura mı? yoksa vergi ve kredilerimi ödeyeyim Korona illeti için Hükümetimizin aldıgı kararları haklı ve yerinde buluruz lakin bizim Anlamaďıgımız nokta
Bakkallar 17.00 da kapatılıyor biz bakkallar olarak zaten hem kapasite ve hemde kullanım alanı olarak kücük yerleriz bize gelen ihtiyacını alıp gidiyor bakkallarda mahalle toplantiları yapip çay kahve sohbeti yapmıyoruz alan gidiyor ama sıkıntilar devam ederse nereye kadar dayanabiliriz bilmiyorum diye konustu.

Öte Yandan Biz bütün kısıtlamalara maruz iken Otoyol üzerinde olan bütün tesisler açiķ bir çogunda tetbir bile yok biz iceri 2 kisiden fazla almazken birçok tesilerde oturma düzeni bile yok masalarda 4 kisilik halinde aynı anda 4.5 otobüs yanaşıyor ve yüzlerce kisi akın ediyor virüsü biz küçük esnaflar bulastıripta büyük esnaflar bulastırmiyormu diye konuştu.